Loading...

خشونت در آسایشگاه‌های دولتی کودکان معلول در روسیه

خشونت در آسایشگاه‌های دولتی کودکان معلول در روسیه

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد: حدود 30 درصد از کل کودکان معلول روسی در آسایشگاه‌های دولتی این کشور نگهداری می‌شوند و در معرض خشونت و بی‌توجهی از سوی کارکنان این آسایشگاه‌ها هستند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گزارشی که در سایت رسمی دیده ‌بان حقوق بشر منتشر شده آمده است که روسیه باید به روند آزار و اذیت کودکان معلول در آسایشگاه‌های دولتی پایان دهد و به جای نگهداری آنها در این مزاکر، حمایت از این کودکان در خانواده‌های خودشان را در اولویت قرار دهد.

 

گزارش 93 صفحه‌ای دیده بان حقوق بشر تحت عنوان «طردشده‌ها از سوی دولت: خشونت، بی‌توجهی و حبس کودکان معلول در آسایشگاه‌های روسیه» از آسیب‌های جدی بسیاری از کودکان و نوجوانان معلول در این آسایشگاه ها حکایت دارد. مسئولیت بخشی از این آسیب‌ها بر گردن کارمندان و مسئولان این مراکز است. برخی از این کودکان در مصاحبه با دیده بان حقوق بشر از آزارهای فیزیکی این کارمندان، استفاده از داروهای مسکن، بیهوشی در این مراکز برای آرام کردن کودکان معلول و فرستادن این کودکان به بیمارستان‌های روانی به بهانه کنترل و یا با هدف تنبیه آنها خبر داده‌اند.

 

به اعتقاد کارشناسان در این سازمان حقوق بشری، خشونت و بی توجهی به کودکان معلول در این آسایشگاه ها دردآور و اسف‌بار است و دولت روسیه باید به منظور مبارزه با خشونت علیه کودکان معلول در این مراکز، سیاست تنبیهی برای تخلفات و قانون‌شکنی‌های مسئولان این مراکز دولتی در نظر بگیرد و برنامه‌هایی برای کمک به نگهداری از این کودکان در خانواده‌هایشان ترتیب دهد.

 

این گزارش بر اساس مصاحبه با بیش از 200 کودک معلول، ‌اعضای خانواده آن‌ها، وکلا، کارمندان آسایشگاه‌ها و بازدید از 10 آسایشگاه دولتی معلولین در روسیه تنظیم شده است. اغلب کودکان در این آسایشگاه ها اغلب صاحب خانواده هستند اما عمدتا توسط کارمندان این مراکز و به دلایل مختلف از ملاقات با اعضای خانواده بازداشته می‌شوند چرا که معتقدند این کار آنها را لوس و نگهداری از این کودکان را دشوارتر می‌کند.

 

کودکان در این مراکز از کمبود امکانات بهداشتی و غذای مناسب و امکان بازی و فعالیت‌های جسمی گزارش داده‌اند. همچنین هیچ گونه آموزش رسمی در این مراکز وجود ندارد یا بسیار اندک است. 95 درصد کودکانی که در پرورشگاه‌ها و مراکز نگهداری از اطفال در روسیه زندگی می‌کنند، ‌حداقل یک پدر یا مادر در قید حیات دارند.

 

دولت روسیه متعهد شده است که نگهداری کودکان و کودکان معلول در این مراکز را کاهش دهد. اما مقامات رسمی این کشور در خصوص شرایط نامطلوب در این آسایشگاه ها اقدامی نکرده‌اند و در این بررسی‌ها مشخص شده که بسیاری از این کودکان معلول نهایتا در آسایشگاه ها نگهداری می‌شوند چرا که کارمندان این مراکز، خانواده‌های این کودکان را به بهانه ناتوانی والدین در نگهداری از فرزند معلولشان ترغیب به سپردن آنها به این آسایشگاه ها می‌کنند. در واقع کمبود امکانات آموزشی، توانبخشی، مراقبت‌های بهداشتی، امکانات مالی و دیگر حمایت‌های دولتی در روسیه، موجب مشکلاتی برای خانواده‌ها و سپردن کودکانشان به این مراکز شده است.

 

دیده بان حقوق بشر با تعدادی از کارکنان این پرورشگاه‌ها که علاقمند به کمک به این کودکان هستند صحبت کرده اما اغلب کارکنان این مراکز به دلیل عدم حمایت و آموزش‌های لازم برای برخورد مناسب با کودکان معلول و برآوردن نیازهای فیزیکی و تغذیه‌ای آنها، رفتارهای نامناسبی دارند. این در حالی است که روسیه تحت قوانین بین المللی متعهد شده که از کودکان معلول در برابر خشونت و بی‌توجهی حمایت می‌کند، آنها را از خانواده‌های خود جدا نمی‌کند و از هرگونه تبعیض در میان آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 

به اعتقاد این سازمان حقوق بشری، روسیه هم اکنون باید این کودکان را در خانواده‌های خود تحت حمایت قرار دهد و سرویس‌های خدماتی خاصی را برای والدینشان و نگهداری این کودکان در خانه در نظر بگیرد.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)