Loading...

آشنایی با مشاهیر مبتلا به اختلالات شنوایی

آشنایی با مشاهیر مبتلا به اختلالات شنوایی

بیل کلینتون، هلن کلر و بتهوون

بیل کلینتون

بیل کلینتون رئیس جمهوراسبق  امریکا، پس از سال­ها مواجهه با موزیک راک و سروصدای تفنگ­های شکاری، و گردهمایی­های سیاسی، در محیط­های شلوغ­تر دچار مشک می­شد. طی معاینات سالانه­ای که در سال 1997 انجام شد، به طور رسمی اعلام شد که او مبتلا به کم شنوایی فرکانس بالا است و برای او سمعکی نصب شد که کاملاً درون مجرای گوش قرار دارد. کلینتون و رونالد ریگان هر دو در دفترشان از سمعک استفاده می­کردند که باعث شد دید مثبتی نسبت به استفاده از سمعک ایجاد شود که معمولاً دید کلیشه­وار منفی به آن وجود داشت.

هلن کلر

هلن زمانی که حدود دو سال سن داشت، مبتلا به یک نوع بیماری شد که او را کاملاً نابینا و ناشنوا کرد. در سن هفت سالگی، آنه سالیوان به او کمک کرد تا درک او را از دنیای پیرامون خود بیشتر کند(قبل از آن، نمی­دانست که هرچیزی نام مخصوص به خود دارد) و شروع به آموزش او کرد. کلر یادگرفت که حرف بزند و بعدها به خاطر سخنرانی­ها و صحبت­هایش معروف شد. در ضمن او اولین فرد نابینا-ناشنوا است که توانست مدرک کارشناسی هنر و ادبیات را اخذ کند.

حقیقت جالب: هلن کلر در فیلم صامت "نجات" در نقش خودش بازی کرد (که هیچ ارتباطی با فیلم بد سال 1972 ندارد).

لودویگ فان بتهوون

بتهوون که یکی از مشهورترین آهنگسازان کل ادوار است، حدود سن 26 سالگی کم شنوایی­اش آغاز شد، درحالیکه از وزوز گوش شدید یا زنگ زدن گوش رنج می­برد. او از سمعک به همراه شیپر گوش استفاده می­کرد تا به او در بهبود کم شنوایی­ کمک کند. چند سال بیشتر نگذشته بود که او کاملاً شنوایی خود را از دست داد. او در پایان اولین شب اجرای سمفونی نهم خود، متوجه صدای تشویق تماشاچیان نشد، به همین دلیل شخصی او را برگرداند تا تماشلچیان را ببیند، بعد از دیدن این صحنه او به هقهق افتاد. کم شنوایی فرکانس بالای بتهوون باعث شد کارهای بعدی او بیشتر با تأکید بر نت­های فرکانس پایین و نت­های فرکانس متوسط باشد.

حقیقت جالب: بتهوون زمانی که مشغول ساخت آهنگ بود سر خود را در آب سرد فرو می­برد تا هوشیار و بیدار بماند.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)