Loading...

معلولیت ناتوانی نیست

معلولیت ناتوانی نیست

«می‌توانستم به خاطر شرایطم خشمگین باشم که در بچگی همینطور هم بود. اما حالا می‌توانم انتخاب کنم که قدردان باشم. آموخته‌ام که سپاسگزار بودن احساس بهتری است.»

جسیکا کاکس طی زندگی خارق‌العاده و متفاوتش، به جنگ انتظارات بسیاری رفته است. دستآوردهای باورنکردنی داشته و حالا اولین خلبان بدون دستی است که تصدیق پرواز گرفته و اولین معلولی که کمربند مشکی را از انجمن تکواندوی امریکا دریافت کرده است. مادرزادی بدون دست متولد شد و حالا ۳۱ سال دارد. جسیکا این روزها به صدای معلولین بسیاری در جهان تبدیل شده است.

زمانی که ۱۴ سال داشت تصمیم گرفت که از دست‌های مصنوعی استفاده نکند و به جای آن از پاهایش برای انجام کارها کمک بگیرد. او می‌تواند رانندگی و غواصی کند، تایپ کند و پیانو بنوازد. حتی با پاهایش لنزهای مصنوعی چشمش را می‌گذارد. ازدواج کرده است و حتی در روز عروسی توانست قطعه‌ای کیک در دهان همسرش بگذارد. در سال ۲۰۰۸ پس از سه سال آموزش موفق به دریافت گواهینامه خلبانی شد و نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسید.

جسیکا تلاش می‌کند که درباره معلولین و شرایط و محدودیت‌هایشان آگاهی‌رسانی کند؛ اخیرا برای اجرای بهتر کنوانسیون سازمان ملل در زمینه حقوق افراد معلول رایزنی کرده است. کنوانسیونی که براساس قانون شهروندی امریکا برای معلولین است اما حقوق شهروندی را به افراد معلول در جهان تسری می‌بخشد. تاکنون به ۲۰ کشور دنیا به نمایندگی از معلولین برای ترویج کنوانسیون سفر کرده است. او به والدین افراد معلول و فرزندانشان نیز کمک می‌کند. جسیکا با وجود دستآوردهای فراوان، هنوز مشکلات بسیاری برای زندگی کردن دارد اما تصمیم گرفته است که مثبت بیندیشد:‌ «می‌توانستم به خاطر شرایطم خشمگین باشم که در بچگی همینطور هم بود. اما حالا می‌توانم انتخاب کنم که قدردان باشم. آموخته‌ام که سپاسگزار بودن احساس بهتری است.»

قرار است براساس زندگی جسیکا فیلمی مستند به نام "Rightfooted" ساخته شود که سال‌های زندگی او را ثبت کند. تهیه کننده مستند بر این نظر است که: «داستان زندگی جسیکا کاکس می‌تواند انسان‌های زیادی را که با شرایط سخت دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، به فکر بیاندازد. تلاش جسیکا برای غلبه بر حس از خودبیگانگی و نفرت همان چیزی است که انسان‌های سالم و توانا مخصوصا دختران نوجوان می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. "Rightfooted" داستان یک فعال معلولین است که مروج تفکری است که می‌گوید معلولیت ناتوانی نیست در حالی که مردم را تشویق می‌کند تا دیگران را علی‌رغم تفاوت‌هایشان بپذیرند.»


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)