Loading...

چطور بیش فعالی /کمبود توجه را در فرزند دخترم تشخیص بدهم؟

چطور بیش فعالی /کمبود توجه را در فرزند دخترم تشخیص بدهم؟

دختران برخلاف پسران، وقتی غرق در هیجانات می‌شوند، بجای اینكه واكنش بیرونی داشته باشند، به دنیای درون خود فرو می‌روند.

به دلیل اینكه علائم تیپك ADHD در دختران كمتر وجود دارد اغلب تشخیص آن با مشكل مواجه می‌شود. تشخیص در پسران عموماً در سنین حدود 7 سالگی صورت می‌پذیرد در حالیكه سن تشخیص دردختران حدود 12 سال است. ردیابی ADHD در دختران، قبل از اینكه به سن بلوغ برسند اغلب سخت است. تغییرات هورمونی باعث تغییرات خلقی و رفتارهای درهم گسیخته می‌شود، لذا در دختری كه AD/HD او تا پیش از بلوغ مخفی مانده است ممكن است علائم بطور ناگهانی همزمان با هجوم هورمون‌ها فوران كنند. بر خلاف دختران، پسران بیش‌فعال/ تكانشگری كه از سنین كمتر تحت درمان بوده‌اند وقتی به سن بلوغ می‌رسند آرام‌تر می‌شوند. درعوض دخترانی كه پیش از بالغ شدن درمان نشده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به سایراختلالات روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی قرار دارند. آن‌ها همچنان كه رشد می‌كنندو بزرگتر می‌شوند، بیشتر تمایل به درونی كردن احساسات خود و مخفی كردن آن‌ها ازافرادی كه می‌توانند به آن‌ها كمك كنند دارند. دختران بزرگسالی كه هیچ كمكی برای AD/HD و اختلالات همراه آن دریافت نكرده‌اند با خطر رفتارهای اعتیادگونهمانند پرخوری، سیگار كشیدن، اعتیاد به الكل و بی‌بند و باری جنسی روبرو هستند.

AD/HD در دختران رامی‌توان به 4 گروه تقسیم كرد. البته این یك تقسیم‌بندی فقط راهنمایی است برای والدینی كه دخترانی مشكوك به AD/HD دارند.

 

خجالتی/حواس‌پرت

AD/HD در دختران بیش از همه خودش را به این شكل نشان می‌دهد. آن‌ها بیشاز آنكه تكانشگر یا بیش‌فعال باشند، گوشه‌گیری می‌كنند و خجالتی به نظر می‌رسند.دختران برخلاف پسران، وقتی غرق در هیجانات می‌شوند، بجای اینكه واكنش بیرونی داشته باشند، به دنیای درون خود فرو می‌روند. دختری كه در مدرسه تحت تأثیر هیجانات قرارمی‌گیرد، ترجیح می‌دهد كه به تنهایی بازی كند یا ناهار بخورد. همچنین در پیگیریدستورات و انجام تكالیف خود مشكل دارد. نه تنها خود تكالیف را فراموش می‌كند، بلكه پس از اینكه آنچه به خاطر دارد را با تلاش بسیار انجام می‌دهد، ممكن است فراموش كند با خود به مدرسه آورده و ارائه دهد.

 

اجتماعی بیش از حد

برای اینكه این نوع از AD/HD را درك كنید، دختری را تصور كنید كه حرف می‌زند، حرف می‌زند و حرف می‌زند، از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرد و مرتب صحبت دیگران را قطع می‌كند. چنین دختری به راحتی دوست پیدا می‌كند اما اغلب در نگه داشتن آن‌ها با مشكل مواجه می‌شود. او غالباً گستاخ تلقی می‌گردد چون به حرف‌های دیگران گوش نمی‌دهد.

 

دمدمی

نوع دمدمی AD/HD كمترین شیوع را دارد و كمتر از بقیه انواع به عنوان AD/HD تلقی می‌شود. چنین دختری اغلب محزون و ناراضی است. هیچ چیزهیچ‌وقت كاملاً صحیح یا كافی نیست. اگر بگویید كه می‌خواهد پیراهن بپوشد به محض پوشیدن آن، عقیده‌اش عوض می‌شود. تصمیم می‌گیرد كه شلوار بپوشد. اما هیچ شلواری نظرش را جلب نمی‌كند.

 

بیش‌فعال

این نوع، راحت‌ترین نوع قابل شناسایی و تشخیص از انواع AD/HD است. دختری با این نوع AD/HD، پرانرژی و تكانشگر است و خطر می‌كند. او رفتاری شبیه پسرها داردچون مرتب در حال جست و خیز کردن و دویدن است و روی این رفتارهای خود پافشاری می‌كندحتی اگر بداند كه خطرناك است.

 

 

 

 

ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)