Loading...

دنیای بدون ویلچر نزدیک است

دنیای بدون ویلچر نزدیک است

امیدهای تازه برای معلولان حرکتی

دانشمندان طی یک دهه گذشته راهی طولانی را برای مقابله با معلولیت طی کرده‌اند و تاکنون روش‌های متعددی را از تحریک نخاعی تا استفاده از اسکلت‌های خارجی برای درمان بیماران معلول و کمک به حرکت آنها به کار برده‌اند.

 به نقل از روزنامه فرهیختگان،با وجود اینکه «درمان» در قضیه معلولیت فراتر از واقعیت است، ولی ابداعاتی که طی این سال‌ها در این زمینه صورت گرفته، امیدهایی را در دل محققان و دانشمندان ایجاد کرده که آنها را برای پیشرفت در این زمینه و دستیابی به درمان‌های قطعی مصمم‌تر کرده است. استفاده از روش‌های نوینی چون تحریکات الکتریکی، واسط مغز و رایانه، اسکلت‌های خارجی و درمان‌های دارویی از جمله درمان‌های تایید شده‌ای هستند که تا حد بسیار بالایی می‌توانند قدرت حرکت را به ماهیچه‌ها و سایر عملکردهای بدن افراد معلول بازگردانند.

تحریک نخاعی
فناوری تحریک نخاعی یکی از موثرترین شیوه‌های درمانی فلج اندام‌هاست. دانشمندان در این روش وسیله‌ای را در نزدیکی نخاع پیوند می‌زنند که سیگنال‌های الکتریکی را به نخاع فرستاده و باعث تحریک آن قسمت می‌شود. این روش به‌منظور بازگرداندن حرکت به ماهیچه‌ها در مبتلایان به فلج چهار اندام از سوی پزشکان مورد تایید قرار گرفته است.
مطالعه این شیوه درمانی در محیط آزمایشگاهی روی مبتلایان به فلج اندام‌ها که دچار جراحت و معلولیت کامل نخاعی بودند، نشان داد که با تحریک نخاعی اعصاب ماهیچه‌ها عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرند. به عبارتی، این روش درمانی طناب نخاعی را بیدار کرده و قابلیت‌های آن را متذکر می‌شود. تاکنون، روش تحریک نخاعی موثرترین شیوه درمانی برای معلولان حرکتی به شمار می‌رود. طی بررسی‌هایی که روی این روش انجام شده، مردی که در سال 2009 به دنبال یک سانحه رانندگی از ناحیه قفسه سینه به پایین فلج شده بود، تحت پیوند این دستگاه در نزدیکی طناب نخاعی قرار گرفت. نخاع این بیمار پس از حادثه، دیگر قادر به دریافت سیگنال‌ها از مغز در نقاط مختلف بدن نبود. پس از پیوند، وی با کمک اطرافیان قادر است بایستد و راه برود. بعد از این مورد نیز چند بیمار دیگر هم تحت عمل این پیوند قرار گرفتند که درنهایت همگی آنها توانستند عملکرد حرکتی ماهیچه‌های خود را به دست آورند و قسمت‌های مختلف پا را حرکت دهند. عملکرد مثانه، روده‌ها و نواحی تناسلی نیز در آنها بهبود قابل توجهی یافت.


واسط مغز و رایانه
دانشمندان در ادامه فعالیت‌های خود موفق به ساخت ابزارهایی موسوم به واسط مغز و رایانه شدند که مغز را به یک کامپیوتر یا دستگاه خارجی مانند یک عضو مصنوعی متصل می‌کنند که جهش خوبی در درمان معلولیت حرکتی به شمار می‌رود. محققان دانشگاه «دوک» و «پیت