Loading...

ناامید، معلول است

ناامید، معلول است

کامران عاروان مدرس رشته تاریخ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و سرپرست جامعه معلولان ایران که از ناحیه پای راست معلول است یکی از جمله معلولان است که از موفقیت هایش در عرصه های مختلف از زندگی خصوصی تا اجتماعی برای ما می گوید.

عاروان که اکنون سرپرست جامعه معلولان ایران با 50 هزار معلول جسمی و حرکتی است به دلیل معلولیت جسمی اش بارها زمین خورده و مورد تمسخر دیگران قرار گرفته، در دوران نوجوانی و جوانی اش به خاطر اینکه نمی توانست همچون دیگران راه برود، بدود و فوتبال بازی کند حسرت ها خورده است.

او در دوران تحصیل اش در مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای اینکه حسرت نداشته های اش را نخورد و روحیه اش بیش از پیش تضعیف نشود بیشتر وقتش را در خانه گذراند و سعی کرد استعدادهای اش را شکوفا کند.

عاروان با تلاش و پشتکارش توانست در مقطع کارشناسی رشته تاریخ دانشگاه تهران قبول شود.

وی در سال 76 نیز توانست رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد در رشته تاریخ را کسب کند و پس از اخذ مدرکش به عنوان پژوهشگر در مرکز تحقیقات صداو سیما فعالیت کاری خود را آغاز کرد.

معلولیت عاروان باعث شد که او برای ازدواجش هم دچار مشکل شود طوری که هر کجا برای خواستگاری می رفت به علت معلولیتش از دادن دختر به وی صرف نظر می کردند.

تلاش های او بی نتیجه نماند و بالاخره در سال 81 موفق شد با خانمی که همچون خودش از ناحیه پای راست معلول است ازدواج کند.

حاصل ازدواج آنها پسر 11 ساله ای است که بیش از آنکه به معلولیت پدر و مادرش توجه کند توانایی های آنان را باور دارد.

این معلول معتقد است ناامیدی معلول است و توانایی های افراد با معلولیت های جسمی از بین نمی روند.

عاروان می گوید: معلولان باید با سعه صدر در جامعه حضور یابند و استعداد های خود را شکوفا کنند و از تمسخر کردن دیگران ناراحت نشوند.

افراد سالم با تغییر دادن نگاهشان خود را لحظه ای جای معلولان بگذارند، چشمانشان را ببندند و چند ساعتی روی ویلچر بنشینند یا با عصای سپید و چشمان بسته راه بروند تا موقعیت معلولان را درک کنند و با آنان همدل شوند.

عاروان هم اکنون و پس از پشت سر گذاشتن دنیایی از تجربه ها، سعی می کند با برگزاری جشن ها و گردهمایی ها از درد ها و آلام دیگر معلولان در جامعه بکاهد.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)